05/03/2024
8.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Shkon në 38 numri i personave të infektuar me Covid-19 në Shqipëri, dy në terapi intensive

Rastet: Shkon në 38 numri i personave të konfirmuar me koronavirus në Shqipëri. Të paktën pesë raste të reja janë konfirmuar pozitive me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, raportoi Drejtoresha e ISHP, Albana Fico, pasi tha se janë testuar 505 raste të dyshuara.

ISHP: Deri në këto momente janë testuar 505 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 38 raste:

Nga rastet e konfirmuara pozitivë:

Tiranë 22 raste

Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)

Lushnje 2 rast

Elbasan 2 raste

Fier 5 raste

Rrogozhinë 2 raste

Gjendja shëndetësore: Tirana mbetet me numrin më të madh të personave të infketuar, ndërsa Ministria e Shëndetësisë thotë se 12 persona ndodhen të shtruar te Spitali Infektiv, ndërsa dy janë në terapi intensive.

ISHP: 12 jane të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina). Dy prej tyre janë në terapi intensive, një 66 vjeçar nga Lushnja dhe një 61-vjecare nga Fieri. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Dua t`ju bëj thirrje edhe një herë të gjithë qytetarëve, të respektojnë rregullat e reja dhe të qëndrojnë në shtëpi. Të kufizojmë rrezikun sa më shumë të jetë e mundur!oranews

Të fundit