20/06/2024
29.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Strugë/ Qentë endacak bëjnë për spital aktivisten e cila i mbronte ato

Problemi me qentë endacak në Strugë assesi të zgjidhet, ndërsa portali Ohridnet njoftoi se dje ka patur një tejtër sulm të qenëve në qendër të qytetit, dhe atë madje ndaj një aktivisteje për mbrojtje të qenëve endacak, informon Zhurnal.

Siç thuhet në njoftim, viktima e qenëve endacak ka qenë një aktiviste joformale për mbrojtje të qenëve endacak nga Struga, Nela Stojanova (31 vjeçe), dje rreth orës 17 para kafenesë Barabar.

Atë e kanë sulmuar gjashtë qenë. Një prej tyre e ka kafshuar në këmbë duke i shkaktuar plagë të rënda dhe gjakosje ndërsa një tjetër e ka kafshuar në dorë. Ajo kaa kërkuar ndihmë nga të afërmit dhe është dërguar në repartin kirurgjik ku i janë sanuar plagët, e më pas është dërguar në repartin për imunizim të pranojë vaksina kundër tetanusit dhe tërbimit.

Qyteti i Strugës tanimë një kohë të gjatë ka probleme me qentë endacak dhe çdo dit publikohen fotografi dhe video në rrjetet sociale nga sturganët të cilët janë viktima apo kanë rrezik nga sulmet e qenëve endacak. Së fundmi madje kishte edhe rast kur një person me revole vrau disa qenë./Zhurnal.mk

Të fundit