19/05/2024
19.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mjeku Danillovski: Lloji i virusit “Kraken” nuk është fare i rrezikshëm

Virusi Kraken, edhe pse është më infektues, nuk shkakton simptoma më të rënda. Korona është një lloj virusi i cili vazhdimisht ndryshon dhe paraqiten lloje të ndryshme me qëllim të mbijetojë, por përkundër kësaj, me pandeminë kemi përfunduar. Kështu ka shkruar në FB profilin e tij epidemiologu Dragan Danillovski pas informatës së djeshme se në Gjevgjeli është konfirmuar lloji “Kraken” i virusit “Covid”, informon Zhurnal.

Danillovski dëshiron të qetësojë qytetarët se nuk ka nevojë për asnjë panikë sepse bëhet fjalë për virus me simptoma më të lehta. Tek personat më të moshuar, me sëmundje kronike apo me imunitet të dobët mund vetëm të përfundojnë në spital.

Ngelet këshilla që tek ata që do të paraqiten kollitje, teshtitje apo rrjedhje hundësh, të mbajnë maska dhe të qëndrojnë në shtëpi./Zhurnal.mk

Të fundit