24/04/2024
15.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Te një qytet në Lombardi askush nuk është prekur nga koronavirusi. Studiohet gjaku i banorëve

Në Itali, rajoni më i goditur nga koronabvirusi, është dhe më i pasuri i vendit, Lombardia. Por aty ndodhet një qytezë me njëmijë banorë ku askush nuk është prekur nga koronavirusi.

Lajmi po bën xhiron e mediave italiane dhe më gjerë, pasi në Ferrera Erbognone nuk është identifikuar asnjë person i prekur nga virusi i rrezikshëm, raporton Corriere della Sera.

Ferrera Erbognone gjendet në provincën Pavia dhe fakti që atje nuk ka asnjë të infektuar, ka nxitur ekspertët e autoritetit shëndetësor shtetëror që të nisin ekipe në terren për të analizuar gjakun e banorëve.

“Ky është një rast i jashtëzakonshëm, i cili ka detyruar ekspertët ta bëjnë atë edhe objekt studimi. Instituti Neurologjik Mondino i Pavias vendosi të ekzaminojë gjakun e banorëve për të identifikuar praninë e antitrupave”, – tha sot, drejtori i përgjithshëm i Institutit Neurologjik, Livio Tronconi.

“Ne kemi zgjedhur të ekzaminojmë gjakun e banorëve në Ferrera Erbognone, sepse është një komunitet në të cilin ende nuk ka asnjë person të infektuar me koronavirus. Studimi i popullatës mund të na sigurojë rezultate mjaft të rëndësishme, të cilat do të ndahen me pas me virologët”, njoftoi ai.

Të fundit