27/05/2024
12.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

U tha se shpëtoi një fëmijë nga rrënojat, reagon aktori i njohur turk: Nuk isha unë

Më 6 shkurt, dy tërmete me magnitudë 7.7 dhe 7.6 në Kahramanmaraş, që ndodhën me 9 orë diferencë dhe shkaktuan dëme të mëdha në 11 provinca, tronditën të gjithë Turqinë. Pas tërmetit që shkaktoi shkatërrime në Hatay, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman, Adana, Malatya dhe Kahramanmaraş, përpjekjet për ndihma vazhdojnë me shpejtësi.

Ndërkohë që kërkimet e rrënojave vazhdojnë në krahinat ku u përjetuan shkatërrime të mëdha, emra të njohur po bëjnë çmos për të shëruar plagët e qytetarëve si në rajon ashtu edhe me donacionet dhe ndihmat e tyre.

Aktori Serhat Teoman ka sqaruar një informacion të rremë për veten e tij lidhur me kërkimet në rrënoja me një postim që ka bërë në llogarinë e tij në rrjetet sociale.

Teoman ka shkruar: “Do të doja të sqaroja një keqkuptim. Gülün Hanım i mbijetuari nga tërmeti tha se unë e shpëtova djalin e saj nga rrënojat, por mendoj se kishte një analogji në ato momente të vështira. Zoti qoftë i kënaqur me personin që e shpëtoi”– shkruan ai.

Të fundit