23/05/2024
11.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ukraina: Rusia po grumbullon anije në Detin e Zi, mund të jetë një përgatitje për një sulm të ri

Ushtria e Ukrainës thotë se Rusia ka dyfishuar numrin e anijeve aktive në Detin e Zi dhe parashikon se mund të jetë në përgatitje për sulme të reja raketore.

Merrni lajme në Viber
Marina ruse lëshon rregullisht raketa nga flota e saj e Detit të Zi si pjesë e përpjekjeve të Moskës për të shënjestruar infrastrukturën kritike të Ukrainës dhe objektet e prodhimit të energjisë.

“Në Detin e Zi, flota e anijeve luftarake është dyfishuar në krahasim me mëngjesin e sotëm – tani ka tetë anije”, tha komanda ushtarake në rajonin jugor në një postim të përditësuar në Facebook.

“Në sfondin e aktivitetit armiqësor të aviacionit të një lloji të caktuar, kjo mund të nënkuptojë se po përgatitet një sulm me raketa, si dhe sulme me dronë”, thuhet në deklaratë.

Një nga anijet është një fregatë e armatosur me tetë raketa të Kalibrit, thuhet në deklaratë. Të shtunën e kaluar, Ukraina tha se Rusia kishte lëshuar katër raketa Kalibr nga Deti i Zi, dy prej të cilave u rrëzuan.

Flota ruse e Detit të Zi është e vendosur në gadishullin e Krimesë, të cilin Moska e aneksoi në 2014.

Të fundit