12/07/2024
24.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Urata dhe mbështetje nga Perëndimi në adresë të Bujar Osmanit dhe MPJ-së

Përkrahje e madhe e institucioneve ndërkombëtare dhe personaliteteve të shquara diplomatike për hapjen e bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian, është shprehur edhe përmes rrjeteve sociale, kryesisht tuiter, në adresë të kryediplomatit Bujar Osmani dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut.

Hapat e ndërmarra drejt Bashkimit Evropian i ka mirëpritur edhe Presidenti amerikan Xho Bajden.

“Shtetet e Bashkuara mirëpresin hapat e rëndësishëm që Bashkimi Evropian po ndërmerr për të çuar përpara integrimin e Ballkanit Perëndimor në komunitetin euroatlantik duke hapur bisedimet e BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në një moment kur Rusia ka shkatërruar paqen në Evropë, është më e rëndësishme se kurrë të mbështesim aspiratën për një Evropë të plotë, të lirë dhe në paqe.

Të fundit