20/06/2024
22.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

VIDEO: Katër të arrestuar në një aksion të përbashkët maqedono-shqiptar, kontrabanduan 324 kilogramë kokainë

Në një aksion të përbashkët të Prokurorisë së Maqedonisë dhe policisë me Prokurorinë Speciale dhe Departamentin e Krimit të Organizuar të Shqipërisë, dje janë arrestuar katër persona të dyshuar për prokurim dhe trafik droge. Njëri nga të dyshuarit është lënduar në tentativë për t’i shpëtuar policisë dhe ndodhet në spital. Pjesa tjetër do të dërgohet para gjyqtarit për procedim paraprak. Kërkohet paraburgimi për të gjithë.

– Gjatë muajit qershor 2021, të dyshuarit së bashku me shtetasin maqedonas të dënuar padrejtësisht si disa persona, në mënyrë të paligjshme kanë blerë narkotikë për shitje – kokainë nga persona NN nga Republika e Shqipërisë në një sasi të përgjithshme prej 324.400 kilogramë, me qëllim. të transportimit të tij në R. Itali. Të dyshuarit, pasi kishin rënë dakord paraprakisht, më datë 16.06.2021, në mënyrë individuale kanë dalë nga RSM në pika të ndryshme kufitare dhe janë takuar dhe kanë ndërmarrë aktivitete në territorin e Durrësit, R. Shqipëri. Ndërkohë në vend të panjohur në R.Shqipëri persona NN shtetas shqiptarë dhe i dyshuari i parë në hapësirën pranë depove të naftës të TMV ˶Daf˝ kanë vendosur 300 pako me lëndë narkotike kokainë me peshë 324400 kilogramë. Epo, pasi të dyshuarit dhe të dënuarit pa të drejtë kanë pasur një takim të përbashkët në mbrëmje, i dënuari pa të drejtë me TMV markë ˶Daf˝ është nisur drejt portit të Durrësit për të transportuar lëndën narkotike kokainë në Republikën e Italisë. Tre nga të dyshuarit së bashku, më datë 18.06.2021, një orë pas mesnate, në vendkalimin kufitar Kuks/Morinë, me një PMV Mercedes kanë hyrë në Republikën e Shqipërisë në Republikën e Kosovës dhe në GP Bllacë, i dyshuari i parë ka hyrë në RSM. si këmbësor, dhe dy të dyshuarit e tjerë me PMV Mercedes si shofer dhe pasagjer. Në të njëjtën kohë, i dyshuari i dytë ka hyrë në vend me një automjet PMV të markës ˶Golf˝ me marka bullgare të regjistrimit përmes GP Sveti Naum. Të njëjtën ditë në mesditë, në portin e Durrësit, R. Shqipëri, gjatë skanimit të TMV-së së markës ˶Daf˝ nga zyrtarë të Drejtorisë Doganore të R. Shqipërisë, u zbuluan pako të fshehura me lëndë narkotike kokainë dhe i dënuari pa të drejtë. personit i është hequr liria dhe i është caktuar masa e paraburgimit dhe pa të drejtë nga gjykata vendore është dënuar me burgim prej 8 vitesh, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Publike për rastin.

Të fundit