17/06/2024
17.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Video/ Moti ekstrem sjell erëra dhe shira të furishëm në Mekë, shihni si fluturojnë objektet nga vendi i shenjtë

Meka e Arabisë Saudite, shtëpia e shenjtë e Islamit, është përfshirë nga stuhi dhe shira ekstreme që prekën pelegrinët, mbyllën shkollat dhe shkaktuan skena kaotike.

Videot në internet treguan pelegrinët që po bënin tavafin – duke u rrotulluar në Qabe, duke u lagur dhe rrëshqitur në dysheme ndërsa shirat e dendur përplasnin dhe mbanin objekte përreth.

Ndërsa skenat e rralla shpalosen në kubin e zi gjigant drejt të cilit luten të gjithë muslimanët, një video tjetër tregoi një rrufe që godet hotelin ikonik Fairmont Makkah Clock Royal Tower, duke ndriçuar qiellin e natës të martën.

Hussain al-Qahtani, zëdhënësi i Qendrës Kombëtare për Meteorologjinë, postoi në X, platformën e mediave sociale e njohur më parë si Twitter se stuhia solli erëra me furtunë që kalonin 80 kilometra (50 milje) në orë.

Al-Qahtani tha se lagjja e Mekës në al-Kakiyyah regjistroi 45 milimetra shi brenda 24 orëve.

Videot në internet treguan gjithashtu përmbytje të lehta në disa lagje të Mekës, duke i detyruar qytetarët të strehohen dhe të ndalojnë makinat.

Autoritetet saudite nuk raportuan viktima apo incidente të rëndësishme si rezultat i stuhive të së martës.

Përmbytjet e shpejta ishin zhdukur kryesisht, sipas banorëve, por situata mund të rezultojë ende e rrezikshme.

Qendra meteorologjike paralajmëroi për stuhi të tjera të mërkurën duke sjellë shi, erë dhe bubullima në rajonin e Mekës dhe gjetkë në Arabinë Saudite perëndimore.

Të fundit