18/06/2024
18.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Zaev-Clark: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO ka nxitur investimet e huaja

Kryeministri Zoran Zaev priti sot ish-gjeneralin amerikan dhe ish-komandantin e forcave të përbashkëta të NATO-s për Evropën, Wesley Clark.

Në takim u diskutua mbi realitetin e ri për Maqedoninë e Veriut dhe rajonin pasi vendi dhe disa vende të tjera të Ballkanit Perëndimor janë anëtare të NATO-s.

Kryeministri Zaev theksoi anëtarësimin në NATO si arritjen e qëllimit strategjik të vendit për përcaktimin e pozitës gjeostrategjike të Maqedonisë së Veriut në rajon dhe ndërkombëtarisht, si dhe përfitimet e sigurisë së sigurisë që krijuan kushte dhe inkurajuan një numër të madh të investimeve të huaja dhe progresin ekonomik.

Wesley Clark tha se tani që karriera e tij ushtarake ka mbaruar, ai është i përkushtuar plotësisht si një biznesmen për të mbështetur zhvillimin e rajonit dhe Evropës Juglindore në lidhjen e tyre ekonomike me investitorë amerikanë dhe evropianë, dhe veçanërisht në mbështetjen e qeverive në luftën kundër korrupsionit dhe ekonomisë së zezë.

Clark në takim gjithashtu tha se në periudhën e ardhshme do të stimulojë interesin e kompanive amerikane për të investuar në vendin Maqedoni./Telegrafi/

Të fundit