05/03/2024
7.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Zbulohet sozia e Putinit, ja kush është marangozi nga Bjellorusia që i ka shpëtuar një atentati të frikshëm

Yevgeny Vasilyevich, i identifikuar si sozia kryesore e presidentit rus Vladimir Putinit, thuhet se i ka mbijetuar një atentati. Sipas kanalit Telegram General SVR, Vasilevich shfaqi një skuqje në këmbë, krahë dhe qafë, për të cilën mjekët fillimisht menduan se ishte një alergji, megjithëse ishte helmim, raporton “Daily Mail”.

Kanali është i njohur për pretendimet e tij në lidhje me shëndetin e Putinit dhe është një nga disa burimet që pretendojnë se Putin ka disa sozi, një teori e mbështetur nga inteligjenca ushtarake ukrainase. Më herët u tha për Vasilyevich se ai është një marangoz shumë i mirë nga Bjellorusia.

Doktor Valery Solovey, një ish-profesor në Akademinë e Moskës për Trajnimin e Spiunëve dhe Diplomatëve, beson se Vasilyevich madje mbajti fjalimin e Putinit për Vitin e Ri. Solovey, i konsideruar nga kritikët si një teoricien konspirativ, pohoi në tetor 2023 se presidenti rus kishte vdekur dhe ishte zëvendësuar nga hajdutë të operuar nga një ish-spiun i shërbimit rus të sigurisë. Mjekët ia nënshtruan testimit të dyshuarin doppelganger dhe kur erdhën rezultatet pozitive, ata kontaktuan urgjentisht kreun e Këshillit të Sigurimit Rus, Nikolai Patrushev.

“Jeta e sozisë nuk ishte në rrezik, doza ishte ndoshta shumë e vogël. Tani po përpiqen të zbulojnë se si helmi ka hyrë në trupin e tij dhe shërbimet e sigurisë kanë nisur hetimet për tentativën e vrasjes së dyshuar”, thotë kanali SVR. Ky profil anonim u shfaq në Telegram në vitin 2020, para pushtimit të Ukrainës, duke pretenduar se drejtohej nga ish-anëtarë dhe aktualë të organeve zyrtare ruse. Që atëherë, ai ka bërë një sërë pretendimesh të pabazuara për Putinin dhe administratën e tij.

Të fundit