23/05/2024
16.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Zelensky është i bindur se lufta në Ukrainë do të përfundojë automatikisht nëse lideri rus Vladimir Putin vdes

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është i bindur se lufta në Ukrainë do të përfundojë automatikisht nëse lideri rus Vladimir Putin vdes. Zelensky ishte i ftuar në specialin “My Next Guest Needs No Introduction” të David Letterman, i cili u filmua në metronë e Kievit, ku herë pas here përfshihej zhurma e trenave.

– Supozoni se Putini u ftoh dhe vdiq ose ra aksidentalisht nga dritarja dhe vdiq, a do të vazhdonte lufta? – e pyeti presidenti ukrainas Letterman.

– Jo, atëherë nuk do të kishte luftë. Një regjim autoritar është i tmerrshëm. Ekziston rrezik i madh që gjithçka të vendoset nga një person – u përgjigj Zelenski.

Ai e krahasoi atë situatë hipotetike me Bashkimin Sovjetik.

– Pra, kur Putini largohet, të gjitha institucionet ndalojnë. Diçka e ngjashme ndodhi në Bashkimin Sovjetik. Gjithçka u ndal. Besoj se do ta kishin të vështirë pa të. Më pas do të fokusoheshin në politikën e brendshme dhe jo në politikën e jashtme – tha Zelensky gjatë intervistës që do të publikohet në Netflix, transmeton Ukrainska Pravda.

 

Të fundit