17/06/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Zoran Zaev: Tragjedi ndodhin gjithkund në botë, nuk mendoj se tërë qeveria duhet të japë dorëheqje

“Tragjedi ndodhin gjithkund në botë”, kështu u përgjigj kryeministri Zoran Zaev teksa u pyet se a do të dorëhiqet Qeveria pas tragjedisë në Tetovë ku nga zjarri në Qendrën Kovid humbën jetën 14 persona.

Përmbajtja rifillon pas shpalljes

“E kuptoj si akt moral dorëheqjen e Filipçes, Hasanit dhe drejtorëve”, tha Zaev duke komentuar dorëheqjet e ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe, zëvendësit të tij, Ilir Hasani dhe dy drejtorëve të Spitalit të Tetovës, Florin Besimi dhe Artan Etemi, transmeton TV21.

“Nuk mendoj se tërë qeveria duhet të japë dorëheqje”, shtoi ai.

Kryeministri foli edhe për hetiminin që po kryhet për tragjedinë.

Kryeministri Zoran Zaev deklaroi sot se në bazë të raportit të ekspertizës mjeko -ligjore profesionale nga hetimi ai do të marrë vendimin në lidhje me dorëheqjen që i ka paraqitur ministri Venko Filipçe.

Më në fund do të ndikojë në mënyrën se si e marr vendimin. Në fakt, siç kam njoftuar në deklaratën që kam publikuar të Shtunën, Zaev tha pas hapjes së MEF -it dhe shtoi se ende nuk ka asnjë informacion nga hetimi.

Kryeministri përsëriti se zjarri në spitalin modular është një tragjedi e madhe.

Është e vështirë për të gjithë ne, për të gjithë kombin për humbjen e madhe, ndodhi një tragjedi e tmerrshme, është më e vështira për familjet, por edhe për mua. Unë jam thjesht një person i zakonshëm dhe ndihem. Nuk kam asnjë informacion mbi statusin e hetimit. Unë e di që ekspertët mjeko -ligjorë nga Ministria e Brendshme punojnë së bashku me ekipet, nga ZSSH për zjarret, njerëz nga Gjermania kanë mbërritur. Për mua është e rëndësishme që të ketë një rezultat të shpejtë sepse qytetarët e kërkojnë atë, por edhe Qeveria, institucionet, raporti të jetë ekspert, të japë të gjitha përgjigjet, tha Zaev.

https://fb.watch/7_OX9MBRmh/

Të fundit