01/12/2023
13.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Aleksandar Nikolloski zgjidhet nënkryetar i Partisë Popullore Evropiane në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Sesioni dimëror i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës po mbahet në format hibrid nga data 24 deri më 28 janar për shkak të situatës me pandeminë e koronës. Në seancën që filloi mëngjesin e sotëm, deputeti i OBRM-PDUKM-së Aleksandar Nikolloski është zgjedhur nënkryetar i grupit të Partisë Popullore Evropiane në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Këto zgjedhje do të thotë se Nikolloski do të jetë një nga personat që do të koordinojë punën e Partisë Popullore Evropiane në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Përveç Nikolloskit, në këtë post të rëndësishëm është zgjedhur edhe Bernard Fournier nga Franca, një nga figurat më të rëndësishme të politikës franceze, Dora Bakoyanis nga Greqia, ish-ministre e Jashtme, Ulrich Walker nga Gjermania, Luis Ramos nga Portugalia dhe Ingwer Shaw nga Norvegjia.

PPE është forca politike më e madhe në Evropë, me më shumë anëtarë të Parlamentit Evropian dhe Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, si dhe me më shumë kryeministra dhe presidentë, ndërsa PPE përfshin njerëzit e parë të Bashkimit Evropian, veçanërisht Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen./Telegrafi/

Të fundit