23/09/2023
27.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Erdogan do të marrë pjesë në samitin e jashtëzakonshëm të NATO-s

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të marrë pjesë në samitin e jashtëzakonshëm të liderëve të NATO-s në Bruksel, thuhet në një deklaratë të Presidencës.

Erdogan do të udhëtojë drejt Belgjikës me 23 mars, transmeton portal arbresh.info

“Samiti do të fokusohet në masat paraprake për të forcuar strukturën e parandalimit dhe mbrojtjes së NATO-s,” shtoi Presidenca.

“Gjatë samitit do të shkëmbehen pikëpamjet në lidhje me hapat për të formësuar të ardhmen e aleancës”, thuhet gjithashtu në deklaratë, duke përmendur gjithashtu samitin e mëvonshëm të caktuar për në qershor në kryeqytetin spanjoll Madrid.

Erdogan pritet që gjatë samitit të zhvillojë bisedime me disa krerë shtetesh dhe qeverish.

Samiti vjen në mes të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë./dailysabah/

Të fundit