Fejsbuku ndaloi racizmin e të bardhëve – Tv Koha
Botë

Fejsbuku ndaloi racizmin e të bardhëve

Fejsbuku ndaloi mbështetjen dhe përfaqësimin e racizmit të të bardhëve dhe separatizmit në plaftomat e veta me çfarë i ka përforcuar përpjekjet në luftën kundër gjuhës së urrejtjes.

Politika e re hynë në fuqi javën e ardhshme, publikoi rrjeti social.

Fejsbuku, Tuiteri dhe Jutjub janë nën presion që t’i largojnë përmbajtjet me racizëm dhe neonacizëm nga platformat e tyre.

Si përgjigje, Fejsbuku i ka përforcuar grupet për mbikëqyrje të përmbajtjes dhe pezulloi faqe të cilat përdoren për promovimin dhe organizimin e tubimeve të grupeve raciste të të bardhëve.

“Gjatë tre muajve të kaluar bisedimet me anëtarët e shoqërisë civile dhe ekspertëve për marrëdhënie ndërracore mbarë botën na konfirmuan se nacionalizimi i të bardhëve dhe separatizmi nuk mund të ndahet nga racizmi dhe grupeve të organizuara të cilat nxisin urrejte”, publikuan nga kompania.

Related posts

Kompania amerikane pretendon se ka vaksinë kundër koronavirusit të ri

Televizioni Koha

Los Anxhelos, Çikago, Detroiti dhe Uashingtoni vendosën orë policore pas protestave

Televizioni Koha

Ford mbyll dy fabrika në SHBA për shkak të rasteve me Covid-19

Televizioni Koha

Leave a Comment