NASA paralajmëron për asteroid potencialisht të rrezikshëm që i afrohet Tokës - Tv Koha
Botë Lajmi i Ditës

NASA paralajmëron për asteroid potencialisht të rrezikshëm që i afrohet Tokës

Për katër ditë, më 6 qershor, asteroidi i klasifikuar si “potencialisht i rrezikshëm” do t’i afrohet planetit Tokë, kumtoi NASA.

Siç thuhet në kumtesën e agjencisë, asteroidi, me diametër mes 250 dhe 570 metra, do të kalojë pranë Tokës në distancë prej 5,1 milionë kilometrave me shpejtësi prej 11,1 kilometra në sekondë, transmeton Tass.

Aktualisht, astronomët kanë zbuluar më shumë se 8.000 asteroide me diametër mbi 140 metra brenda rrezeve prej shtatë milionë kilometra nga Toka.

Sipas ekspertëve të NASA-s, numri i përgjithshëm i asteroidëve të mëdhenj në hapësirën afër Tokës mund të arrijë në 25.000, ka llogaritur Space.com. bs/bsh/

Related posts

Seancë e re gjyqësore për lëndën “Fortesa-Target”

Televizioni Koha

Çmime më të larta të produkteve industriale në tregun vendor

Televizioni Koha

MBAHEN HOMAZHE PËR POETËN SILKE LIRIA BLUMBAH

Televizioni Koha

Leave a Comment