26/02/2024
8.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Pandemia e COVID-19 shënon 540,832 të infektuar dhe 24,293 viktima në të gjithë botën

Pandemia e COVID-19 që ka izoluar të gjithë botën vijon ende të shënojë numra tragjik.

Numri i të infektuar ka shkuar afërsisht në 540,832 ndërkohë që numri i viktimave është 24,293 persona.

Shenjë e mirë është se edhe të shëruarit nga kjo pandemi vijon me ritme të larta teksa 125,297 persona janë kuruar.

Vendi më i prekur në botë është Italia me 8,215 viktima dhe 80,589 të infektuar.

Tashmë edhe Spanja ka tejkaluar Kinën për nga numri i vdekjeve teksa vendi shënon 4,365 viktima dhe 57,786 të infektuar.

Ndërkohë në SHBA numri i të infektuarve ka shkuar në 85,612, duke u bërë vendi i parë në botë për nga numri i të prekurve. Viktimat janë 1,301.

Në Shqipëri janë shënuar 8 viktima dhe 174 të infektuar me Covid-19.

Numri i viktimave nga Covid-19 është më i lartë se ai i sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute SARS që shpërtheu në vitet 2002-2003, i cili besohet se ka vrarë 774 persona dhe infektoi 8,100 njerëz në Kinë dhe Hong Kong.

6 vendet me bilancin më të lartë të të infektuarve

Italia: 80.539 të infektuar dhe 8,265 viktima

Spanja: 57,786 të infektuar dhe 4,365viktima

Kina: 81,340 të infektuar dhe 3,292 viktima

SHBA: 85,594 të infektuar dhe 1,130 viktima

Gjermani: 43,938 të infektuar dhe 2367 viktima

Iran: 29,406 të infektuar dhe 2,234 viktima

/Ora News.tv/

Të fundit