23/04/2024
6.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Greqia pritet të zgjasë masat kufizuese përtej 6 prillit, një foshnje pacienti më i ri me COVID 19

Greqia pritet të shtyjë masat kufizuese të qarkullimit përtej 6 prillit. “Sinjali” u dha dje nga shefi i Ministrisë së Shëndetësisë Sotiris Tsiodaras duke thënë “në provincën Hubei të Kinës, masat kufizuese zgjatën për 10 deri në 11 javë”.

Në të njëjtën gjatësi vale ishin deklaratat e Nënsekretarit të Mbrojtjes Civile Nikos Chardalias, i cili tha se masat për ndalimin e trafikut ka të ngjarë të zgjaten dhe pas datës së caktuar dhe kontrollet për zbatimin e tyre do të jenë shteruese në çdo cep të Greqisë.

Tsiodras insistoi dje në nevojën për një respektim të rreptë të ndalimit të trafikut, i cili hyri në fuqi në të gjithë vendin nga ora 6 e së hënës së kaluar.

“Nëse hiqen masat, mund të kemi një skenar të Italisë “, tha ai, duke përsëritur se rreziku i sëmundjes është veçanërisht i lartë për të moshuarit dhe pacientët me sëmundje kronike.

Koronavirusi i ri do të ekzistojë akoma dhe do të infektojë popullatën, me rrezikun e një valë të dytë dhe të tretë, derisa fillimisht të gjendet një kurë për rastet e rënda dhe një vaksinë që do të luftojë COVID 19.

Një foshnjE 7.5 muajshe u diagnostikua pozitive në Rodos

Ishulli Rodos konfirmoi rastin e parë me COVID 19 dhe ajo është një foshnje 7.5 muajshe.

Foshnja u transportua në spitalin e Rodos një ditë më parë nga prindërit e tij me simptoma virale dhe mostrat u morën në klinikën pediatrike për një ekzaminim.

Familja ishte urdhëruar nga spitali që të qëndronte në shtëpi derisa të merreshin rezultatet e ekzaminimit.

Simptomat që kishte pasur fëmija ishin të buta, por për shkak se ai kishte ethe, sipas protokollit duhej ti nënshtrohej testit për koronavirus.

Administratori i spitalit Gregoris Roumanis dhe autoritetet kompetente u informuan menjëherë ndërsa një proces i zbatimit të masave për të ndaluar përhapjen e virusit tashmë ka filluar.

/Ora News.tv/

Të fundit