Sot e ka 5-vjetorin e shuarjes fizike Xhevat Ahmeti , njëri nga djemtë më të përkushtuar të Tetovës – Tv Koha
Kronika e Zeze Lajmi i Ditës Maqedoni

Sot e ka 5-vjetorin e shuarjes fizike Xhevat Ahmeti , njëri nga djemtë më të përkushtuar të Tetovës

Sot e ka 5-vjetorin e shuarjes fizike Xhevat Ahmeti. Ai, së bashku me të vëllain Nexhatin, poashtu ish i burgosur politik, ishin dy nga të rinjtë shumë entuziastë tetovarë dhe të përkushtuar ndaj çështjes kombëtare.
Xhevati, së bashku me të vëllain, Adnan Abdullahin (Voka), vëllezërit e tij Malin dhe Tilin, Valdetja, Nafija, Nuredini, Afrimi, Hyrijetja, Besimja, Resmija, Dashmirja, Mensuri, janë ata që të parët e mbështeten pajtimin e gjaqeve në Kosovë në vitin 1990, duke na përkrahur fuqishëm për shtrirjen e pajtimit edhe në këto troje dhe kështu përbëjnë bërthamën e parë të nismëtarëve të pajtimit të gjaqeve në Tetovë dhe Gostivar.
Gjatë kohës së luftës, Xhevati ishte mbështetje e fuqishme logjistike e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK).
Si shumë shokë të tjerë, do ta ruaj përjetësisht të freskët kujtimin për shokun e përkushtuar Xhevat Ahmeti. Të gjithëve do të na mungojnë shumë dashuria, sinqeriteti dhe buzëqeshja e tij.

Related posts

Zejdi: Nuk do të lejojmë që BDI të hyjë në qeveri pa Kryeministër shqiptar

Televizioni Koha

81 të ndaluar për shkelje të orës policore, 500 euro gjobë për prindërit e pakujdesshëm

Televizioni Koha

125 të infektuar me Kovid-19 në 24 orët e fundit, Tetovë-11 raste të reja

Televizioni Koha

Leave a Comment