22/02/2024
11.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

VIDEO/ Shpërthimi i fuqishëm në kufirin SHBA-Kanada, momenti kur makina “fluturon” në ajër nga shpejtësia marramendëse

Guvernatori i shtetit të Nju-Jorkut thekson se shpërthimi i makinës që ndodhi në një urë kufitare SHBA-Kanada nuk lidhet me terrorizmin. Dy persona në automjet vdiqën dhe një agjent kufitar amerikan u plagos.

Makina po lëvizte nga ana e kufirit të Nju-Jorkut në Urën e Ylberit, kur u përplas në një pikë kontrolli. Incidenti pranë Ujëvarës së Niagarës solli mbylljen e katër urave në kufirin më të gjatë ndërkombëtar në botë.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 11:30 me orën lokale të mërkurën, duke shkaktuar ndërprerje serioze në një nga ditët më të ngarkuara të udhëtimit të vitit, në prag të festës së Falënderimeve në SHBA.

Shërbimet e trenave midis Nju-Jorkut dhe Kanadasë u ndërprenë përkohësisht dhe oficerët në aeroportet Buffalo dhe ujëvarat e Niagarës hynë në një gjendje të lartë alarmi duke kontrolluar makinat për eksplozivë.

Incidenti ngjalli frikën e një sulmi të mundshëm terrorist dhe spekulimet e pabaza u përhapën në internet në lidhje me një kërcënim të supozuar për Paradën e Ditës së Falënderimeve të Macy në New York City.

Të fundit