21/04/2024
4.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

600 kg kokainë në një kontejner me avokado, në pranga shqiptari dhe spanjollët në Valencia

Garda Civile ka arrestuar tetë burra të kombësive të ndryshme gjatë shkarkimit të një ngarkese prej 600 kilogramësh kokainë që mbërriti në Valencia e fshehur në fundin e një kontejneri me avoado.

Arrestimet ndodhën mbrëmjen e së hënës së kaluar, kur trafikantët e dyshuar të drogës po përpiqeshin të merrnin pakot me kokainë për t’i hipur në një furgon.

Tetë të arrestuarit u pranuan në burg pasditen e kësaj të enjte me urdhër të gjyqtarit hetues numër 13 të Valencias, i cili mori vendimin pasi shqyrtoi raportin e policisë.

Vetëm tre kanë pranuar të dëshmojnë në gjykatë dhe kërkojnë atë masë paraprake. nga prokurori. Droga është nisur nga porti i Callao, në Peru, dhe ka mbërritur në Valencia dy javë më parë.

Nga tetë trafikantët e dyshuar të arrestuar, shtatë janë spanjollë dhe i teti është shqiptar i cili vepronte si ‘noter’ i drogës.

Grupi kriminal paguante dërgesën te prodhuesit kolumbianë dhe më pas shqiptari kujdesej për shpërndarjen e saj.

Arrestimet kanë ndodhur kur trafikantët e dyshuar të drogës po shkarkonin paketat me kokainë pasi kishin zhbllokuar pjesën e dyfishtë të magazinës, të parkuar në kampin e logjistikës Quart de Poblet.

Të arrestuarit synonin ta merrnin drogën me një furgon që e kishin lënë të parkuar në rrugë, në të cilin disa po ngarkonin pakot, ndërsa të tjerët i hodhën një nga një mbi murin rrethues të lokalit.

Të fundit