Një aksident i rëndë autobusi ka ndodhur në autostradën A4 në drejtim të Zagrebit, Kroaci. Të paktën 12 persona humbën jetën dhe të paktën 18 u plagosën rëndë.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 05:40 në kilometrin e 62-të të autostradës A4 në drejtim të Zagrebit ndërmjet Jarek Bisaskit dhe Podvorecit. Një autobus me targa polake ka dalë nga rruga.

Ky është një nga aksidentet më të rënda të autobusëve që kanë ndodhur në rrugët kroate në 50 vitet e fundit.

Index.hr ka publikuar disa prej aksidenteve më të mëdha në pesë dekadat e fundit.

Dhjetë viktima kosovare në afërsi të Slavonski Brod më 25 korrik 2021

Dhjetë persona kanë humbur jetën dhe 15 janë lënduar rëndë në një aksident të rëndë në autostradën afër Slavonski Brod. Autobusi që udhëtonte nga Frankfurti për në Prishtinë ka dalë nga rruga, ndërsa shoferi është arrestuar pas hetimeve.

Në autobus ishin 69 persona. Shefi i stacionit të policisë rrugore në Slavonski Brod, Franjo Galiq, deklaroi se ishte një nga aksidentet më të rënda që kishte parë.

Në aksidentin e autobusit që ndodhi rreth orës 04:00 në afërsi të tunelit të Krpanit në autostradën Zagreb-Split, mbetën të vdekur tetë turistë çekë, mes tyre një vajzë, ndërsa 44 persona u plagosën rëndë dhe lehtë.

Autobusi ka dalë nga rruga dhe ka përplasur një gardh dhe një shtyllë dhe është përmbysur. U konstatua faji i drejtuesit të mjetit, i cili humbi jetën në aksident. Autobusi po çonte turistët nga Brno në Baska Voda.

Aksidenti më i rëndë i autobusit në rrugët kroate kohëve të fundit ka ndodhur më 7 shtator 2008, në autostradën A1 pranë kryqëzimit të Jadovës dhe Zirit. 14 turistë sllovakë vdiqën.

Shkak ka qenë lodhja e shoferit. Shoferi sllovak ra në gjumë dhe më pas autobusi u përplas me shpejtësinë e plotë në mbështetësen e betonit të mbikalimit. Rreth tridhjetë sllovakë u plagosën lehtë ose rëndë.

Tre pasagjere femra vdiqën më 10 gusht 2007

Një tjetër aksident i rëndë autobusi ndodhi më 10 gusht 2007. Shkak ishte shpejtësia e saj e papërshtatshme. Në vend të shpejtësisë maksimale të lejuar prej 40 km/h, drejtuesi i mjetit hyri në seksion me rreth 100 km/h, gjë që dërgoi në goditjen e shinave mbrojtëse dhe përmbysjen e autobusit.

Dy pasagjere femra humbën jetën në aksident, ndërsa e treta vdiq gjashtë ditë më vonë në spital. Nga aksidenti kanë mbetur të plagosur rëndë 12 pasagjerë. Shoferi u deklarua fajtor për shkaktimin e aksidentit në gjykatën e Karllovacit.

Tre persona humbën jetën kur autobusi u ul në një luginë më 13 shkurt 2007

Më 13 shkurt të të njëjtit vit, një autobus në linjën Zagreb-Dubrovnik ra në një luginë në kryqëzimin Opuzen, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur 13 të tjerë. Aksidentet janë shkaktuar nga shikueshmëria e dobët, era e fortë jugore dhe shiu.

14 fëmijë vdiqën kur një tren goditi një autobus më 22 shtator 1989

Ndoshta aksidenti më i rëndë që mund të mbahet mend në Kroaci ka ndodhur para vitit 1990.

Më 22 shtator 1989, një tren u përplas me një autobus në orën 8:36 të mëngjesit. Në aksidentin e tmerrshëm humbën jetën 14 fëmijë. Një autobus i veçantë i drejtuar nga kompania Zagorje-trans nga Veliko Trgovisçe transportoi nxënësit e shkollës fillore Ante Kovaçiq nga Marija Gorica në një ekskursion në Stubičke Toplice.

Menjëherë para aksidentit, autobusi ishte duke lëvizur përgjatë rrugës paralele përmes Pojatno nga drejtimi i Zapreshiqit në drejtim të autostradës Zagorje. Dukshmëria në vendkalimin hekurudhor ishte vetëm 25-30 metra për shkak të mjegullës së dendur, ndërsa në kushte normale atje ishte 400 metra. Kalimi u shënua vetëm me kryqin e Andreas. Vetëm pas aksidentit u vendos rampa.

26 të vrarë në një përplasje treni me një autobus në 1983
Shumica e të vdekurve ishin në aksidentin e autobusit që ndodhi më 28 shtator 1983.
Në një mëngjes vjeshte me mjegull në vendkalimin e nivelit në Bilaj, autobusi u përplas nga një tren. Treni ka përplasur autobusin, i cili transportonte kryesisht nxënës të shkollave të mesme. 25 persona vdiqën dhe një person vdiq më vonë gjatë trajtimit në Zagreb. /Telegrafi/