29/05/2024
10.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Burrit që iu dha një vit jetë në Britani u shërua nga kanceri falë imunoterapisë

Një burri të cilit iu dha një vit jetë pasi u diagnostikua me një formë agresive të kancerit, tani është shëruar falë një prove në Mbretërinë e Bashkuar me imunoterapi.

Robert Glynn, 51 vjeç, një saldator nga Manchesteri, tha se “nuk do të ishte këtu” nëse nuk do të ishin rezultatet e jashtëzakonshme të provës së imunoterapisë të drejtuar nga fondacioni Christie NHS në Mançester, raportoi The Guardian të premten.

Escobar e komenton kërkesën e Serbisë për kthimin e ushtarëve të saj në Ko…
Glynn u diagnostikua me kancer në kanalin biliar intrahepatik, një ditë para ditëlindjes së tij të 49-të në qershor të vitit 2020, pasi përjetoi dhimbje të forta në shpatullën e tij, e cila e la atë të paaftë për të fjetur.

I njohur gjithashtu si kanceri i traktit biliar, kjo gjendje agresive bën që qelizat që rreshtojnë kanalet biliare të shumohen dhe të rriten më shumë seç duhet. Kanalet biliare janë tuba të vegjël që lidhin mëlçinë, fshikëzën e tëmthit dhe zorrën e hollë.

Në kohën e diagnozës së Glynn, kanceri ishte përhapur në gjëndrën e veshkave dhe mëlçinë e tij, me tumore shumë të mëdha për t’u operuar. Kanceri i tij u klasifikua si stadi

“I kërkova konsulentes tim të ishte e sinqertë dhe të më tregonte sa kohë do të kisha nëse do të vazhdoja siç isha, dhe ajo tha 12 muaj,” ka treguar ai.

Rreth 1,000 njerëz në Britani diagnostikohen me kancer të kanalit biliar çdo vit. Për ata, si Glynn, kanceri i të cilit është përhapur në organe të tjera, vetëm një në 50 njerëz, apo 2 për qind jetojnë për të paktën pesë vjet pas diagnozës së tyre, sipas studimeve amerikane të cituara nga Liver Cancer UK.

Glynn u konsiderua një kandidat i mirë për të marrë pjesë në një provë klinike të një medikamenti imunoterapie që tashmë është miratuar për përdorim në kancerin e mushkërive, veshkave dhe ezofagut. Imunoterapia funksionon duke ndihmuar sistemin imunitar të njohë dhe të sulmojë qelizat e kancerit.

Analiza e para-trajtimit të tumorit të Glynn-it tregoi se ai kishte një ngarkesë të lartë mutacioni (numër të madh mutacionesh gjenetike në qeliza), duke sugjeruar se ai mund të kishte një përgjigje të mirë ndaj trajtimit.

Trajtimi, i cili jepet me pikim dhe ndihmon sistemin imunitar të një personi të luftojë kancerin, u kombinua me kimioterapinë standarde.

Ilaçi nuk mund të emërtohet për shkak të natyrës eksperimentale të këtij testi për kancerin e kanalit biliar.

Të fundit