22/07/2024
22.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Dita 55: Moska ka filluar fazën e dytë të luftës në Ukrainë

Forcat ruse u përpoqën të shtyjnë mbrojtjen ukrainase përgjatë pothuajse të gjithë vijës së frontit në Ukrainën lindore të martën, duke nisur atë që presidenti Volodymyr Zelenskiy e quajti “beteja e Donbasit” – faza e dytë e shumëpritur e luftës. Ndërkohë thirrja për të ndihmuar Ukrainën vazhdon. Oleksiy Goncharenko, deputet ukrainas, ka bërë thirrje për më shumë armë nga Perëndimi.”Bota duhet të kuptojë se ne po luftojmë me Rusinë, ushtrinë më të madhe në Evropën kontinentale, me një vend me një buxhet për armë shumë herë më të lartë se ai i Ukrainës, kështu që ne kemi nevojë për më shumë armë”, tha Goncharenko. Nga ana tjetër, forcat ukrainase kanë goditur një fshat afër kufirit të Rusisë me Ukrainën, duke plagosur një banor, citohet të ketë thënë guvernatori i provincës ruse të Belgorodit, transmeton Portalb.mk.

Autoritetet greke thonë se kanë sekuestruar një cisternë ruse në Detin Egje si pjesë e sanksioneve të Bashkimit Evropian të vendosura kundër Rusisë për pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës.

Anija ruse, me 19 anëtarë rusë të ekuipazhit në bord, u sekuestrua më 19 prill pranë qytetit bregdetar të Karystos në bregun jugor të ishullit Evia.

“Ajo është sekuestruar si pjesë e sanksioneve të BE-së”, tha një zyrtar i Ministrisë së Transportit.

Roja bregdetare tha se urdhri i konfiskimit kishte të bënte me vetë anijen dhe jo me ngarkesën e saj.

Anija kishte pasur probleme mekanike dhe po shoqërohej me një rimorkiator në Peloponez, në mënyrë që ngarkesa e saj të transferohej në një anije tjetër. Megjithatë, deti i trazuar e detyruan atë të ndalej në Karystos.

Bashkimi Evropian, anëtar i të cilit është Greqia, ka miratuar një sërë sanksionesh kundër Moskës për pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës, të dizajnuara për të dëmtuar ekonominë ruse dhe ai presion ndaj presidentit Vladimir Putin për t’i dhënë fund luftës kundër Ukrainës.

Sanksionet përfshijnë ndalimin e importit dhe eksportit për një gamë të gjerë mallrash dhe ndalimin e hyrjes në portet e BE-së nga anijet me flamur rus.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka konfirmuar se forcat ruse kanë filluar fazën e dytë të një “operacioni special ushtarak” në Ukrainë.

“Një fazë e re e këtij operacioni në Ukrainën lindore ka filluar dhe jam i sigurt se do të jetë një moment shumë i rëndësishëm në të gjithë operacionin special”, tha Lavrov.

Kjo ofensivë pritej pasi Rusia nuk arriti të pushtonte Kievin dhe u tërhoq nga veriu i Ukrainës. Pas përfundimit të fazës së parë të luftës, Moska tha se do të fokusonte përpjekjet e saj në çlirimin e plotë të Donbasit.

Ushtria ukrainase këtë mëngjes njoftoi se faza e dytë e luftës në Ukrainë kishte filluar dhe se forcat ruse po sulmonin linjat mbrojtëse përgjatë gjithë frontit në rajonet Donetsk, Luhansk dhe Kharkiv, gjatësia e të cilave është pothuajse 500 km.

Zëvendës ambasadorit çek në Moskë iu kërkua nga autoritetet ruse që të bashkëpunonte me shërbimet sekrete përpara se të dëbohej nga vendi, ndërkohë që u kontaktua edhe një diplomat tjetër çek, por të dy refuzuan të bashkëpunonin.

Moska dëboi zëvendës ambasadorin çek Tomáš Hart të mërkurën e kaluar (13 prill) në përgjigje të dëbimit të homologut të tij rus nga Republika Çeke në mars.

Siç informuan Deník N dhe Respekt , Hart iu ofrua nga shërbimet e inteligjencës ruse në fund të marsit, përmes një letre që e ftonte në një takim në Moskë. Megjithatë, Hart nuk iu përgjigj ofertës dhe e raportoi çështjen në ministrinë e jashtme çeke.

Siç raportojnë mediat çeke, mund të ketë qenë një provokim nga autoritetet ruse ose përpjekje për të ushtruar presion psikologjik ndaj shërbimeve diplomatike çeke.

Një burrë i panjohur i tha diplomates së dytë se ajo do të dëbohej nga Rusia nëse nuk bashkëpunonte. Diplomatja u përball gjithashtu me kërcënimin se rusët e njihnin familjen e saj.

Marrëdhëniet diplomatike midis Republikës Çeke dhe Rusisë janë në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

Në fund të marsit, diplomatët çekë në Moskë u përballën me ngacmime të rënda, pas së cilës ministria e jashtme thirri ambasadorin rus në Pragë për të protestuar kundër sjelljes së papranueshme në Moskë.

Zëvendësambasadori rus më pas u dëbua nga Republika Çeke pasi punonte nën petkun diplomatik për shërbimet e inteligjencës ruse. Në një lëvizje të vogël, Rusia vendosi të dëbojë zëvendësambasadorin çek.

Aktualisht janë gjashtë diplomatë që punojnë në ambasadën ruse në Pragë. Ambasada çeke në Moskë punëson 17 punonjës, përfshirë diplomatë.

Ukraina ka hedhur poshtë akuzat e bëra nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq se shërbimi sekret i Ukrainës është mbrapa një serie të kërcënimeve mashtruese me bomba kundër fluturimeve të kompanisë Air Serbia për në Rusi.

Vuçiq ka pretenduar, pa ofruar të dhëna, se shërbimet e jashtme të inteligjencës në Ukrainë dhe në një shtet të paidentifikuar të Bashkimit Evropian janë mbrapa kërcënimeve.

“Deklaratat e tij (Vuçiqit) për përfshirjet e dyshuara të Ukrainës në kërcënime me bomba ndaj aeroplanëve serbë që udhëtojnë në Rusi, nuk janë të vërteta”, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ukrainase, Oleg Nikolenko përmes një deklarate.

Zyrtarë tjerë serbë kanë pretenduar se kërcënimet janë bërë nga Ukraina apo Polonia.

Kompania serbe është e vetmja në Evropë që nuk u është bashkuar sanksioneve të Bashkimit Evropian për fluturimet nga dhe drejt Rusisë, prej shpërthimit të luftës në Ukrainë.

Disa fluturime të planifikuara për në Moskë dhe Shën Petersburg janë vonuar apo anuluar, pasi ka pasur kërcënime anonime për bomba.

Vuçiq ka thënë se ndonëse fluturimet drejt Rusisë nuk janë profitabile për shkak të kthimeve të shpeshta në Beograd, ato do të vazhdojnë të realizohen “për shkak të parimeve tona”.

Serbia ka votuar për miratimin e tri rezolutave në Kombeve të Bashkuara për të dënuar luftën e Rusisë kundër Ukrainës, mirëpo ky shtet nuk u është bashkuar sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës.

Ministria e Jashtme ukrainase ka shprehur zhgënjim që Serbia, vend kandidat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, nuk mbështet ende sanksionet e bllokut evropian kundër Rusisë.

Të fundit