17/06/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ekuador, të burgosurit marrin peng 57 agjentë

Të burgosurit e burgut Cuenca në jug të Ekuadorit, të cilët kanë protestuar që prej të mërkurës kundër transferimit të të burgosurve në burgje të tjera, kanë marrë peng 57 agjentë, përfshirë roje dhe policë.

Ministri i Brendshëm Juan Zapata tha gjatë një konference për shtyp në Quito, duke shtuar se shtatë nga të arrestuarit ishin oficerë policie. “Ne jemi të shqetësuar për sigurinë e oficerëve tanë”, tha ai.

Dy shpërthime makinash bombë ndodhën në kryeqytetin e Ekuadorit të mërkurën natën dhe të enjten njoftuan autoritetet. Shpërthimi i parë ishte në ish-ndërtesën e agjencisë së burgjeve të vendit SNAI, e cila tani është shtëpia e Ministrisë së Grave dhe të Drejtave të Njeriut, tha policia lokale në rrjete sociale.

Nuk raportohet për të lënduar nga shpërthimet, ndërsa janë arrestuar gjashtë persona. Një nga të dyshuarit është shtetas kolumbian.

Vendi kohët e fundit është përfshirë në dhunë pasi është kthyer në një qendër për trafikun e drogës. Burgjet e Ekuadorit kanë qenë vendi i masakrave nga bandat rivale me lidhje me kartelet kolumbiane dhe meksikane që kanë çuar në vdekjen e më shumë se 430 të burgosurve që nga viti 2021, duke lënë shpesh një gjurmë trupash të djegur dhe të copëtuar.

Të fundit