21/07/2024
29.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Fatmir Mexhiti: Hetuesit do të përcaktojnë cilido qoftë shkaku i vdekjes së foshnjës në Manastir

Erdhëm në Manastir për të parë nga afër se çfarë ka ndodhur dhe si ka ndodhur rasti me vdekjen e foshnjës së ndjerë, të parëlindurit të një gruaje 24-vjeçare nga Manastiri, tha sot ministri i Shëndetësisë, Fatmir Majiti.

Gjatë vizitës së tij në Spitalin Klinik të ISHP- Manastir, ministri ka bërë të ditur se nesër në spitalin e Manastirit do të vijë një ekip nga Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar, një komision i inspektorëve dhe do të konstatojnë saktësisht se cili ka qenë shkaku.

– Siç e pashë në raportin fillestar, foshnja ka lindur e gjallë, me takikardi, ka pasur thinja në mushkëri dhe në zemër dhe gjithçka do ta themi më tej kur të kemi rezultate përfundimtare nga institucionet përgjegjëse në vend. Kam biseduar me nënën e foshnjës që e humbi dhe shërbimet do të përcaktojnë gjithçka, si u trajtua dhe më pas do të dalim me një raport përfundimtar. Nëse ka një lëshim, do të ketë përgjegjësi. Ne jemi këtu për të parë se cila është e meta, çfarë mund të përmirësohet. Por edhe për Janën presim një raport konkret nga autopsia, tha Mejiti dhe i shprehu ngushëllimet nënës së re për foshnjën e humbur.

Në një prononcim për media, Majiti ka theksuar se ka një muaj që është ministër, e di që problemet shëndetësore nuk mund të zgjidhen brenda natës, por siç tha ai, duhet të përpiqemi dalëngadalë që të kemi rezultate më të mira në të ardhmen dhe se ngjarje të tilla fatkeqe. mos na ndodh neve..

Të fundit