13/07/2024
31.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Greqia sekuestroi cisternën ruse si pjesë e sanksioneve të BE-së për Ukrainën

Autoritetet greke thonë se kanë sekuestruar një cisternë ruse në Detin Egje si pjesë e sanksioneve të Bashkimit Evropian të vendosura kundër Rusisë për pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës.

Anija ruse, me 19 anëtarë rusë të ekuipazhit në bord, u sekuestrua më 19 prill pranë qytetit bregdetar të Karystos në bregun jugor të ishullit Evia, transmeton REL.

“Ajo është sekuestruar si pjesë e sanksioneve të BE-së”, tha një zyrtar i Ministrisë së Transportit.

Roja bregdetare tha se urdhri i konfiskimit kishte të bënte me vetë anijen dhe jo me ngarkesën e saj.

Anija kishte pasur probleme mekanike dhe po shoqërohej me një rimorkiator në Peloponez, në mënyrë që ngarkesa e saj të transferohej në një anije tjetër. Megjithatë, deti i trazuar e detyruan atë të ndalej në Karystos.

Bashkimi Evropian, anëtar i të cilit është Greqia, ka miratuar një sërë sanksionesh kundër Moskës për pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës, të dizajnuara për të dëmtuar ekonominë ruse dhe ai presion ndaj presidentit Vladimir Putin për t’i dhënë fund luftës kundër Ukrainës.

Sanksionet përfshijnë ndalimin e importit dhe eksportit për një gamë të gjerë mallrash dhe ndalimin e hyrjes në portet e BE-së nga anijet me flamur rus.

Të fundit