18/05/2024
17 C
Tetovo

Të tjera lajme

Italia sot i jep lamtumirën ish-kryeministrit Silvio Berlusconit me një qeremoni shtetëror

Sot, Italia i thotë lamtumirë ish-kryeministrit Silvio Berlusconi në një funeral shtetëror ku priten mijëra njerëz, përfshirë politikanë të lartë nga Gadishulli Apenin dhe disa përfaqësues të huaj dhe në vend është shpallur një ditë zie.

Funerali zyrtar i miliarderit 86-vjeçar, i cili vdiq të hënën nga leucemia, do të fillojë në orën 15:00 në katedralen e Milanos. Ceremonia do të transmetohet në ekranet e mëdha që do të vendosen në shesh dhe përballë katedrales në mënyrë që ata që nuk mund të hyjnë të mund të ndjekin ceremoninë.

Presidenti Sergio Mattarella, Kryeministri Giorgia Meloni dhe dy zëvendëskryeministrat Matteo Salvini dhe Antonio Tajani – numri dy i partisë së tij Përpara Italisë – do të jenë të pranishëm. Komisioni Evropian do të përfaqësohet nga Komisioneri i tij Ekonomik, italiani Paolo Gentiloni, ish-kryeministër italian.

“Një funeral shtetëror është planifikuar dhe kjo është mirë, por zija kombëtare për një figurë përçarëse si Silvio Berlusconi më duket një zgjedhje e papërshtatshme,” tha Rosie Bindi, një ish-ministre e majtë në qeverinë e Romano Prodit (2006-2008).

Berlusconi, një miliarder i prirur për skandale, ka dominuar politikën, biznesin dhe futbollin italian për të paktën tre dekada. Përveçse ka qenë kryeministër i Italisë katër herë, ai zotëronte një perandori biznesi duke përfshirë grupin mediatik MFE dhe klubet e futbollit Milan nga 1986 deri në 2017 dhe Monza nga 2018.

Të fundit