05/03/2024
12.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kandidati republikan braktis fushatën, ofron mbështetje për Trump-in

Vivek Ramaswamy, sipërmarrësi i ri që shihej si kërcënim për emrat e konsoliduar në Partinë Republikane ka pezulluar fushatën e tij për president, tha ekipi i tij të hënën pas rezultateve zhgënjyese në zgjedhjet primare në Iowa.

“Që nga ky moment ne do të pezullojmë këtë fushatë presidenciale”, tha Ramaswamy. “Nuk ka asnjë rrugë që unë të jem presidenti i ardhshëm”, theksoi ai.

Tërheqja e Ramaswamy nga gara vjen pasi 38-vjeçari nuk arriti të ndërtojë një fillim të fortë të fushatës së tij në një shtet ku ai shpenzoi para dhe kohë të konsiderueshme duke shpresuar të fitonte mbështetje.

Duke iu drejtuar mbështetësve në Iowa të hënën në mbrëmje, Ramaswamy mbështeti ish-Presidentin Trump.

“Siç e kam thënë që në fillim, janë dy kandidatë të parë të Amerikës në këtë garë dhe unë i telefonova Donald Trump për t’i thënë atij këtë. E përgëzova për fitoren e dhe tani ai do të ketë mbështetjen time të plotë për presidencën dhe mendoj se ne do të bëjmë gjënë e duhur për këtë vend”, theksoi 38-vjeçari.

Të fundit