27/05/2024
18.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Keni pesë minuta për të dalë jashtë vendit, u thanë dy shoferëve maqedonas, kamionët e të cilëve u sekuestruan nga rojet kufitare ukrainase.

Dy kamionistë maqedonas, të cilët pas gati dy javësh pritje në kufirin ndërmjet Ukrainës dhe Polonisë, morën leje për t’u larguar nga vendi, por pa kamionët e tyre, përcjell “Sitel”.

Siç sqaron pronari i kompanisë nga Vallandova, shërbimet kufitare ukrainase u kanë thënë dy shoferëve se kanë pesë minuta kohë për të marrë sendet e tyre personale dhe për t’u larguar nga vendi, ndaj kanë sekuestruar të dy kamionët, pa dhënë asnjë shpjegim dhe as dokument sekuestrimi.
Përveç kamionëve të Maqedonisë, janë konfiskuar edhe disa kamionë rusë dhe bjellorusë, të cilët në dy javët e kaluara kanë ngecur edhe në kufirin me Ukrainën.

Pronari i kompanisë nga Vallandova kërkon ndihmë nga institucionet që t’i kthejë veturat që kushtojnë mbi 200 mijë euro.

Dy kamionët u ngarkuan me mollë që udhëtonin për në Rusi dhe hynë në Ukrainë përpara se ushtria ruse të fillonte një operacion ushtarak në territorin ukrainas, por më pas u devijuan mbrapa, por u mbajtën për dy javë pa shpjegim. Kufiri polak.

Të fundit