27/05/2024
13.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

(Video)Komandanti i KFOR-it paralajmëron Rakiqin e Simiqin që të shpërndahet turma para objektit të komunës në Zveçan nëse protestuesit nuk largohen do të ketë edhe të shtëna.

Dy krerët e Listës Serbe, Goran Rakiq dhe Sllavko Simiq kanë shtruar dy kërkesa për largimin e protestuesve nga objekti i Komunës së Zveçanit, ku janë mbledhur për të protestuar.

Kërkesat e tyre kanë të bëjnë me largimin e Policisë së Kosovës nga kjo zonë dhe me dorëheqjen e kryetarit të ri të zgjedhur nga zgjedhjet e 23-prillit.

Këto kërkesa janë shtruar në takimin e tyre të mbajtur me një komandant të KFOR-it që gjenden atje.

Nga ana tjetër, komandanti i KFOR-it ka njoftuar se një kordon i kësaj force po qëndron në këtë zonë, teksa ka paralajmëruar se nëse protestuesit nuk largohen do të ketë edhe të shtëna.

“Kjo është objekti i Komunës, objekt i qytetarëve, ku punojnë familjet tona dhe do të qëndrojmë këtu. Ata që janë të padëshiruar duhet të largohen. Nëse doni të largoheni, do të krijojmë hapësirë të largoheni”, u ka thënë presidenti i Listës Serbe, Goran Rakiq, përfaqësuesve të KFOR-it.

Të fundit