24/05/2024
19.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kovachev: Është e rëndësishme që gjeneratat aktuale të Maqedonisë të mos vazhdojnë të edukohen me rrena

Eurodeputeti bullgar, Andry Kovachev sot tha se “në nuk dëshirojmë t’ua marrim Goce Dellçevin maqedonasve, për shkak se edhe ne edhe ata jemi trashëgimtar të të njëjtive njerëz”.

“Sot mbushen 117 vjet nga vdekje e Goce Dellçevit. Figura e revolucionarit nuk duhet të ndajë, por t’i unifikojë Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut”, thotë Kovachev për ‘BGNES’, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai konsideron se është “tepër e rëndësishme që gjeneratat aktuale në Maqedoni të mos vazhdojnë të edukohen në rrenë, që krijon urrejtje dhe ndarje” dhe se “askush nuk e detyron popullatën e tanishme në Maqedoni t’i tregojë se si të quhet”./Telegrafi/

Të fundit