24/07/2024
27.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kryetarët e klubeve bullgare në Maqedoni do të marrin pasaporta bullgare, do t’ua dorëzojë Radevi

Presidenti Rumen Radev do t’i dorëzojë dokumentet personale bullgare Ljubço Georgievskit dhe Blagoj Shatorov në një ceremoni në Shtëpinë e Armëve, njoftoi shërbimi për shtyp i kreut të shtetit, njoftoi BNT.

Ljubço Georgievski është president dhe Blagoi Shatorov sekretar i qendrës kulturore bullgare “Ivan Mihailov” në Manastir, të mbyllur nga autoritetet në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Zëvendëspresidentja Ilijana Jotova nënshkroi dekretet për marrjen e shtetësisë bullgare në bazë të origjinës së tyre bullgare.

Sipas mediave bullgare, kjo i jep fund një paradoksi, se kryetarët e klubeve bullgare në RMV nuk kanë nënshtetësi bullgare, pavarësisht kërcënimeve, sulmeve verbale dhe fizike ndaj disa prej tyre dhe klubeve të tyre, të zbuluara në prill. 2022.

Të fundit