12/07/2024
30 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mbi 1000 të evakuuar pas shpërthimit të vullkanit në Guatemalë

Më shumë se 1000 njerëz janë evakuuar sot në Guatemalë pas një shpërthimi të ri të vullkanit më aktiv Fuego të Amerikës Qendrore.

Autoritetet zhvendosën 1,054 njerëz nga pesë komunitete që jetojnë pranë Fuego-s, në një strehë të përkohshme, raportuan mediat lokale, duke cituar zyrtarin e mbrojtjes civile të vendit Oscar Cossio.

Conred, agjencia e katastrofave të Guatemalës, tha se vullkani po shkaktonte rreziqe të mundshme të tilla si dërgimi i rrjedhave piroklastike dhe reshjet e hirit.

Në këtë agjenci thonë se retë e nxehta të hirit mund të prekin deri në 100,000 njerëz në rajon pas shpërthimit të Fuego.

Shpërthimi Fuego në vitin 2018 vrau 194 njerëz dhe la qindra njerëz të zhdukur, shumë të tjerë të plagosur dhe të zhvendosur.

© SYRI.net

Të fundit