19/06/2024
29.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mbi 5 mijë persona supozohen të vdekur pasi përmbytjet thyen digat dhe rrënuan shtëpitë në Libi

Më shumë se 5,000 njerëz supozohen të vdekur dhe 10,000 të zhdukur pasi shirat e dendur në Libinë verilindore shkaktuan shembjen e dy digave, duke shtuar më shumë ujë në zonat tashmë të përmbytura.

Tamer Ramadan, kreu i delegacionit të Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe në Libi, dha numrat e personave të zhdukur gjatë një konference për gazetarët në Gjenevë, Zvicër, të martën.

“Numri i të vdekurve është i madh,” tha ajo.

Të paktën 5,300 njerëz mendohen të vdekur, tha të martën ministria e brendshme e qeverisë lindore të Libisë, raportoi media shtetërore LANA.

Nga ata që u vranë, të paktën 145 ishin egjiptianë. Spitalet në Derna nuk janë më të operueshme dhe morgjet janë plot. “Trupat e pajetë janë lënë jashtë morgjeve në trotuare”, tha ai për CNN.

Të fundit