25/04/2024
6.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mediat afgane: Kapet peng njëri nga udhëheqësit e Shtetit Islamik

Forcat afgane të sigurisë kanë kapur peng njërin prej udhëheqësve të Shtetit Islamik – Zija ul Hak, i njohur gjithashtu si Abu Omar Horasani, njofton televizioni afgan “TV 1”.

Sipas kumtesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme të Afganistanit, në operacionin e përbashkët të posaçëm në zonën lindore të kryeqytetit Kabul, u arrestua një nga udhëheqësit kryesorë të Shtetit Islamik, i cili ka udhëlhequr njësitë në Azinë Jugore dhe Lindjen e Largët.

Së bashku me të, u arrestuan edhe dy komandantë tjerë të SHI-së. bs/bsh/

Të fundit