13/07/2024
31.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mehmedoviq: Po ndjekim gjendjen me linë e majmunit

Për sot është caktuar të mbahet takimi i Komisionit për Sëmundje Infektive, ndërsa një nga pikat e takimit është gjendja me linë e majmunit në botë dhe mundësia e transmetimit të tij ke ne dhe përgatitjen e sistemit që të ballafaqohet me epideminë eventuale e cila mund të paraqitet edhe ke ne.

“Se çka do të diskutohet në takimin e Komisionit për Sëmundje Infektive do të njoftojmë pas mbarimit, sepse mëtej planifikojmë të bëjmë si aktivitete të mëtutjeshme në mënyrë që sistemi të jetë sa më i përgatitur për një epidemi të mundshme që mund të ndodhë”, tha për AIM-në, zëdhënësi i Komisionit, Zlate Mehmedoviq.

Lija e majmunit është paraqitur në disa vende të rajonit./Telegrafi/

Të fundit