20/06/2024
21.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Moti i keq në Libi, mbi 2 mijë viktima nga përmbytjet

Pas Greqisë, stuhia Daniel ka përfshirë Libinë lindore. Përmbytjet e dhunshme dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar një masakër të vërtetë në Derna

Përmbytjet e dhunshme të shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm i shkaktuar nga kalimi i uraganit Daniel shkaktuan një masakër, veçanërisht në Derna, duke lënë mbi 2 mijë viktima dhe mijëra të zhdukur. Kjo është konfirmuar nga kryeministri i qeverisë Cyrenaica, Osama Hammad.

Shembja e dy digave në Derna ka hapur një front të ri emergjence në rajon pas tërmetit në Marok, duke alarmuar autoritetet e vendit dhe komunitetin ndërkombëtar.

Kryeministri i Qeverisë së Unitetit Kombëtar, Abdul Hamid Dbeibah, dekretoi tre ditë zie, ndërsa nga ana e tij kryeministri Hammad shpalli dy festa publike për të gjithë sektorët e lindjes së vendit, me përjashtim të atyre të shërbimeve të sigurisë, shëndetësisë dhe emergjencave. Këto zona në Libinë lindore janë shtëpia e fushave dhe terminaleve kryesore të naftës: Kompania Kombëtare e Naftës (Noc) ka shpallur një gjendje gatishmërie maksimale dhe pezullimin e fluturimeve midis vendeve të prodhimit ku aktiviteti është ulur në mënyrë drastike.

E cilësuar nga ekspertët si një “dukuri ekstreme për shkak të sasisë së ujit që ka rënë”, stuhia kishte goditur edhe Greqinë, Turqinë dhe Bullgarinë ditët e fundit, duke vrarë të paktën 27 persona. Më pas, gjatë fundjavës arriti në tokë në Cyrenaica, duke përmbytur një zonë të gjerë që shkon nga Bengazi, ku është vendosur një shtetrrethimi dhe shkollat ​​janë mbyllur, në El Beida, me erëra që arriti shpejtësi deri në 180 kilometra në orë, sipas Qendrës Meteorologjike Rajonale Arabe. Reshjet u vlerësuan midis 50 dhe 250 mm. Sipas Qendrës Kombëtare Meteorologjike Libiane, stuhia pritet të lëvizë më në lindje, rreth zonave Jaghbub dhe të arrijë në rajonet në kufi me Egjiptin.

Kombet e Bashkuara në Libi po ndjekin nga afër emergjencën. “Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për familjet e atyre që humbën jetën dhe mendimet tona për të gjithë të prekurit”, tha misioni mbështetës i OKB-së në vendin e Afrikës Veriore (UNSMIL).

Të fundit