25/07/2024
15.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Në nder të shkrimtarit, Shqipëria dhe Kosova janë në zi, ndërsa në dy vendet flamujt janë ulur në gjysmështizë

Gjeniu i letrave shqipe është nderuar në ceremoninë e fundit nga politika, arti e
kultura shqiptare në trojet jashtë kufijve shtetëror. Politika e Kosovës me në krye
presidenten Vjosa Osmani, kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe kryeministrin
Albin Kurti, të ndjekur nga dhjetëra deputetë e bashkëpunëtorë të tyre, nderua në
Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit, mjeshtrin e penës shqipe, Ismail Kadare.
Politika Kosovare u bë bashkë në këtë ditë nderimi për Kadarenë, ndonëse nuk
mungoi edhe thyerja protokollare, që parashikon se 3 krerët e shtetit nuk mund të
jenë jashtë vendit njëkohësisht. Kjo nuk e pengoi Osmanin, Konjufcën e Kurtin, të
merrnin pjesë në homazhet për Kadarenë. Ndërkohë nderimet nuk munguan as nga
shqiptarët në vendet e tjera të rajonit.Kadare u përcoll me duartrokitje e karajfila të
bardhë që u hodhën mbi arkivolin e tij. “Helena më çoi fjalë se donte vetëm fjalën
time në këtë funeral”, kështu është shprehur kryeministri i vendit, Edi Rama në
homazhet në nderim të kolosit të letrave shqipe, Ismail Kadare.Gjatë fjalës së tij,
kryeministri Rama ka thënë se për të është një barrë e madhe të flasë pranë
arkëmortit të njeriut që e ngriti Gjuhën Shqipe në majën më të paarritur nga asnjë
lëvrues i saj, ndërsa Letërsinë Shqipe në panteonin e mbarë botës së letrave.
Në nder të shkrimtarit, Shqipëria dhe Kosova janë në zi, ndërsa në dy vendet
flamujt janë ulur në gjysmështizë.TV KOHA

Të fundit