13/07/2024
24.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Nëse tani do të kishte zgjedhje të parakohshme parlamentare, ju garantoj do të kemi 61 deputetë dhe një qeveri të qëndrueshme

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, është i bindur se partia e tij do të fitojë 61 ulëse nëse tani ka zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Për të filluar procedurën sot ju garantoj se VMRO-DPMEN dhe koalicioni do të kenë saktësisht 61 deputetë, tha Hristijan Mickoski në një intervistë për emisionin “Top tema në anën tuaj” në Telma Tv.
Kryetari i VMRO-DPMNE thotë se e ardhmja e Maqedonisë do të formësohet në bazë të nevojave të qytetarëve dhe prandaj kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare.

“Ne do ta formësojmë të ardhmen e Maqedonisë sonë në bazë të nevojave të qytetarëve dhe për këtë kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, sepse nuk do të lejojmë që e ardhmja të formësohet në  Reçicë të vogël”, tha ai.
Mickoski theksoi se LSDM po ikën nga zgjedhjet për shkak se persona të caktuar në parti janë të vetëdijshëm se kurrë më nuk do ta shijojnë luksin e paguar nga paratë e qytetarëve, ndërsa BDI sepse nuk do të jenë kurrë faktor më i madh se sa sot në Qeverinë e LSDM-së.

Dhe kjo është arsyeja që as BDI dhe as LSDM nuk duan zgjedhje. Unë e kuptoj LSDM-në, ka njerëz që nuk do t’i kenë më ato privilegje dhe tani po bërtasin, kështu që nuk jam budalla që të shkoj në zgjedhje parlamentare kur do të mund ta shijoj përsëri këtë luks që më paguajnë qytetarët. Në anën tjetër, BDI thotë me vete se ne kurrë nuk do të jemi faktor më i madh se sa jemi sot, tha Mickoski.
Lideri i VMRO-DPMNE-së theksoi se hapat e ardhshëm të VMRO-DPMNE-së lidhur me bllokadën e paralajmëruar aktive do të jenë në interes të qytetarëve sepse nuk janë të gjithë njësoj, por të këqija për koalicionin kriminal në pushtet LSDM dhe BDI, duke thënë se. ata do të duhet të përgjigjen për shumë pyetje.

Le të shkojmë hap pas hapi. Nuk do të jetë e frikshme për qytetarët, për këta politikanë të qeverisë dhe koalicionit LSDM dhe BDI mendoj se do të jetë e frikshme dhe do të duhet t’u përgjigjen shumë pyetjeve.Ne ishim shumë të kujdesshëm dhe pritëm shumë pas zgjedhjeve lokale, kaluan disa muaj, pritëm të kalonin 100 ditë, dolëm me popullin në një fushatë, ku thamë se ndryshimet vazhdojnë dhe biseduam me mijëra qytetarë, ekipe partiake. folën dhe pa kushte 90 për qind e qytetarëve dhe nuk ka përkatësi etnike këtu na thanë pse jeni kaq paqësorë, ka pasur edhe disa zotërinj të mirë që kanë ardhur të kuptojnë pse jeni kaq paqësorë tani i keni marrë komunat, ata kanë qeverinë, pra. jeni te gjithe te lumtur, ju vidhni njerezit tuaj bashke dhe nuk keni problem, jeni te gjithe njesoj. Por, nuk është kështu, nuk jemi të gjithë njësoj, tha Mickoski./republika.mk/

Të fundit