18/06/2024
27.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Një dron u përplasur në një ndërtesë jo-rezidenciale në Moskë

Autoritetet ruse kanë akuzuar Ukrainën për kryerjen e një sulmi me dron në një ndërtesë në Moskë, duke shkaktuar një shpërthim që u dëgjua në të gjithë zonën e biznesit të qytetit, raportoi BBC.

Kryebashkiaku Sergey Sobyanin tha se mbrojtja ajrore rrëzoi dronin me mbeturinat e tij që binin në Qendrën Expo të qytetit.

Pamjet e paverifikuara në mediat sociale duket se tregojnë tym të trashë gri që ngrihet në qiellin e natës mbi Moskë. Deri më tani, nuk ka asnjë koment nga Ukraina, por autoritetet në Kiev nuk e kanë pranuar kurrë zyrtarisht se kanë kryer sulme ndaj objektivave në Moskë.

Sulmi ndodhi rreth orës 04:00 me orën lokale, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në aplikacionin Telegram.

Pasi sistemet e mbrojtjes ajrore të qytetit u aktivizuan, droni “ndryshoi rrugën e tij të fluturimit”, tha ai, duke u përplasur në një ndërtesë jo-rezidenciale në Krasnopresnenskaya Embankment, një zonë e Moskës që është shtëpia e një numri ndërtesash qeveritare, por atje nuk kishte raporte fillestare për viktima.

Expo Center është një hapësirë ​​e madhe ekspozite që përdoret për konferenca dhe konventa dhe ndodhet më pak se 5 kilometra nga Kremlini.

Një dëshmitar që ishte në zonë tha për agjencinë e lajmeve Reuters se sulmi shkaktoi një “shpërthim të fortë”.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se mbeturinat nuk shkaktuan zjarr, ndërsa Sobyanin tha se droni nuk shkaktoi “dëm të konsiderueshëm” në ndërtesë.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass raportoi se një nga muret e jashtme të qendrës ishte shembur pjesërisht, duke bërë thirrje për shërbimet e urgjencës. Sipërfaqja e prekur thuhet të jetë rreth 30 metra katrorë.

Tass gjithashtu raportoi se aeroporti Vnukovo i Moskës u mbyll pas incidentit, por u rihap pak kohë më vonë.

Deri në fillim të këtij viti, Moska mbeti e paprekur nga lufta në Ukrainë, por muajt e fundit ka qenë objektiv i sulmeve me dron.

Më 30 maj, disa ndërtesa u raportuan të dëmtuara nga vala e sulmeve. Më 30 dhe 31 korrik, dy dronë u përplasën me fasadën e xhamit të një rrokaqiell vetëm disa qindra metra larg Expo Center.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha më pas se lufta “po kthehet në territorin e Rusisë” dhe se është një “proces i pashmangshëm, i natyrshëm dhe absolutisht i drejtë”.

Disa orë para sulmit të fundit në Moskë, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se një dron ukrainas u shkatërrua në një përpjekje për të sulmuar flotën detare ruse në Detin e Zi.

Të fundit