01/03/2024
9.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2024

Në një ndryshim të madh të një renditjeje tremujore të pasaportave më të fuqishme në botë, gjashtë vende të paprecedentë janë të lidhur në vendin e parë për dokumentet më të fuqishme të udhëtimit për vitin 2024.

Qytetarët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Singaporit dhe Spanjës mund të gëzojnë akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në një numër të pabesueshëm 194 destinacionesh në mbarë botën – numri më i lartë i regjistruar që kur Indeksi i Pasaportave Henley filloi të gjurmonte liritë e udhëtimit global për 19 vjet. më parë. Indeksi është krijuar nga firma këshilluese për shtetësinë dhe vendbanimin global me bazë në Londër Henley & Partners, duke përdorur të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Kombet aziatike të Japonisë dhe Singaporit kanë dominuar vendin nr.1 për pesë vitet e fundit, por top pesëshja e re është një ngritje triumfuese për Evropën. Finlanda dhe Suedia janë të lidhura me Korenë e Jugut në vendin e dytë – me akses të lehtë në 193 destinacione – ndërsa Austria, Danimarka, Irlanda dhe Holanda janë të tretat (me 192 destinacione).

Belgjika, Luksemburgu, Norvegjia, Portugalia dhe Britania e Madhe janë në vendin e katërt, ndërsa Greqia, Malta dhe Zvicra janë në vendin e pestë.

Australia dhe Zelanda e Re kanë përmirësuar renditjen e tyre dhe tani janë në numrin 6 së bashku me Çekinë dhe Poloninë. Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja, ndërkohë, janë të lidhura në vendin e shtatë, së bashku me Hungarinë, me akses pa viza në 188 destinacione. / KultPlus.com

Të fundit