27/05/2024
12.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Përplasje fizike mes deputetëve në Hong Kong

Në ndërtesën e parlamentit të Hong-Kongut sot shpërthyen trazira, me ç’rast sigurimi përjashtoi nga salla disa deputetë, përderisa një deputet u lëndua dhe u nxor me mbajtëse të Ndihmës së Shpejtë.

epa08409331 Pro-democracy lawmaker Andrew Wan Siu-kin lies on a gurney after falling during scuffles at a House Committee at the Legislative Council in Hong Kong, China, 08 May 2020. Several pro-democracy legislators were dragged out of the chamber by security guards as the pro-democracy and the pro-Beijing camps scuffled for control of the House Committee which has been gridlocked for months. The House Committee is responsible for scrutinising bills before sending them for a final vote. EPA-EFE/JEROME FAVRE

Incidenti ndodhi pasi që një deputete prokineze tentoi të shpallet kryesuese e takimit tl komisionit parlamentar i cili diskutoi për ndërprerje të bllokimit disamujor të parlamentit dhe propozim ligjit kontrovers për vendosje të përgjegjësisë penale për keqpërdorim të flamurit shtetëror në Hong-Kong.

epa08409366 Pro-democracy lawmaker Jeremy Tam, C, is removed from a House Committee by security guards at the Legislative Council in Hong Kong, China, 08 May 2020. Several pro-democracy legislators were dragged out of the chamber by security guards as the pro-democracy and the pro-Beijing camps scuffled for control of the House Committee which has been gridlocked for months. The House Committee is responsible for scrutinising bills before sending them for a final vote. EPA-EFE/JEROME FAVRE

Pas mbledhjes së bujshme dhe akuzave të ndërsjella, erdhi deri te konflikti fizik, pas të cilit intervenoi sigurimi i parlamentit dhe filloi t’i nxjerrë nga salla deputetët prodemokratë. ab/

Të fundit