13/07/2024
24.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Reagon Sërbia : Është gënjeshtër që po dërgojmë armë në Ukrainë

Ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç i ka quajtur “gënjeshtra” raportet se Serbia po dërgon armë në Ukrainë, raportoi Reuters duke cituar pretendimet nga dokumentet e supozuara të publikuara në Uashington. Agjencia britanike raportoi më parë se Serbia, megjithëse i vetmi vend në Evropë që refuzoi t’i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë, “ka rënë dakord të dorëzojë armë në Kiev ose tashmë i ka dërguar ato”.

Reuters raportoi se një dokument i klasifikuar i Pentagonit që përmbledh përgjigjet e qeverive evropiane ndaj kërkesave të Ukrainës për trajnime ushtarake, ndihmë dhe armë ishte në mesin e dhjetëra materialeve të klasifikuara të postuara në mediat sociale një muaj më parë në atë që konsiderohet si rrjedhja më e madhe e sekreteve të Shteteve të Bashkuara. në vitet e fundit.

Reuters gjithashtu pretendon se nuk mund të verifikonte në mënyrë të pavarur vërtetësinë e dokumenteve. Me titull “Evropa / Përgjigja ndaj konfliktit aktual Rusi-Ukrainë”, dokumenti në formën e grafikut tregon përgjigjet e 38 qeverive evropiane ndaj kërkesave të Ukrainës për ndihmë ushtarake. Grafiku, sipas Reuters, tregoi se Serbia ka refuzuar të ofrojë trajnime për forcat ukrainase, por ka premtuar se do të dërgojë ndihmë me armë ose e ka dërguar tashmë.

Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviq, i quajti gënjeshtër informacionet se Serbia po i dërgon armë Ukrainës dhe vlerësoi se qëllimi i pretendimeve të tilla është destabilizimi i Serbisë dhe futja e saj në një konflikt që ajo nuk dëshiron.

“Serbia nuk shet dhe as nuk do t’i shesë armë palës ukrainase, as asaj ruse, as vendeve që e rrethojnë atë konflikt”, tha Vuçeviç sot për portalin rus Sputnik dhe mesazhet e tij janë pothuajse identike në një deklaratë më vonë. dërguar mediave nga Ministria.për mbrojtje.

“Dikush padyshim synon të tërheqë Serbinë në këtë konflikt, por ne i kemi qëndruar vazhdimisht politikës sonë të vendosur,” tha Vuçeviç, duke këmbëngulur se Serbia vazhdimisht “i ka mohuar këto gënjeshtra”.

Ai deklaroi se Serbia “u shet armë palëve të treta, të cilat janë larg konfliktit dhe nuk kanë lidhje me të”, duke vlerësuar se “ka gjithmonë mundësi që në njëfarë mënyre të gjenden armë në territorin e konfliktit”, por se “nuk ka absolutisht asnjë lidhje me Serbinë”.

“Kjo është një çështje e atyre vendeve që nuk respektojnë normat ndërkombëtare, klauzolat kontraktuale dhe parimet e biznesit. E përsëris, Serbia nuk ka dërguar armë në Ukrainë dhe gjithçka që është publikuar për këtë temë është spekulim i pavërtetë”, tha Vuçeviq për Sputnik.

Të fundit