20/05/2024
17.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Sela në Pressing: Mickoski gabon kur i sheh shqiptarët ende si komb pakicë, fjalori i tij nuk garanton stabilitet në shtet!

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i ftuar në emisionin Pressin me Leonard Kerqukin në Televizionin Klan Macedonia tha Mickoski po hap tema nacionaliste që nuk i ndihmojnë stabilitetit të shtetit.

Ai shtoi se në Maqedoni ka 30 përqind shqiptarë, ndaj gabon VMRO kur i sheh shqiptarët si popull pakicë në shtet.

“Duhet të shqetësohemi nëse fjalori i VMRO-së është për njëmend, sepse e dimë mirë që Ballkani ka prodhuar politikanë që kur janë në opozita bashkojnë troje e kur janë në pushtet veprojnë ndryshe. Fjalori i Mickoskit nuk më pëlqen, aspak s’më pëlqen ajo trimëri e tyre dhe ai hov që e ka. Nuk e uroj të jetë qeveritarë, mirëpo nëse ai është duhet të kujdeset për një Maqedoni stabile, mirëpo një shtet stabil me atë fjalor nuk bën! Mickoski po hap tema goxha të ndjeshme, 30 përqind janë shqiptar në këtë vend dhe 54 shqiptarë, ndaj ne nuk jemi pakicë siç a quan Mickoski”, deklaroi Sela.

Sela tha se nuk e shqetësojnë shumë deklaratat e Mickoskit kundër shqiptarëve, por e shqetësojnë politikanët e VLEN-it që i duartrokasin deklaratat anti-shqiptare të tij. /TvKlan.mk

Të fundit