23/05/2024
11.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Thaçi: Mickoski mund ta përdorë fjalorin e vet kundër gjithkujt, por jo ndaj Frontit dhe Ali Ahmetit

Kryetari i PDSH-së, në Maqedoni të Veriut, Menduh Thaçi, që në zgjedhjet e mbajtura presidenciale, në RMV, ka thënë se kreu i VMRO-së, Hristijan Mickoski, mund të përdorë fjalorin e tij ndaj gjithkujt, por jo kundër këtij koalicioni dhe liderit të BDI-së, Ali Ahmeti.

“Drama në Maqedoni në zgjedhje është shumë e rëndë. Veprimi im, kontaktet e mia, parakontaktet me VMRO-DPMNE-në janë që drama të mos rrëshqasë drejt tragjedisë, po të rrijë në dramë. Fjalorin që përdor lideri i VMRO-së mund ta përdorë kundrejt gjithkujt, po kundrejt Frontit jo dhe kundrejt zotëri Ahmetit dhe BDI-së jo”.

Thaçi përmendi edhe “rikthimin në situatën e vitit 2001”.

“Nëse prej kësaj situate nuk dalim me qeverisje stabile, ne jemi shumë afër të rikthimit të situatës së vitit 2001. Situata është shumë serioze. Nuk është situatë për të bërë shaka. Unë do të bëj maksimumin që të mos vijë deri te kjo. Dhe kontaktet që janë vendosur u kam thënë: duhet të jeni të kujdesshëm se shakaja elektorale mund të sjellë pasoja shumë të mëdha”. /Lajmi.net/

Të fundit