05/03/2024
12.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

ShBA-ja, edhe 250 milionë dollarë ndihma për Ukrainën

Shtëpia e Bardhë ka miratuar një këst tjetër të ndihmës ushtarake të ShBA-së për Ukrainën.

Vlera e kësaj pakete shkon në 250 milionë dollarë dhe përfshinë pajisje për mbrojtje ajrore, artileri, municion për armë të vogla dhe armë anti-tanke, kanë thënë zyrtarët amerikanë.

Kjo shënon financimin e fundit të disponueshëm pa miratimin e ri nga Kongresi, aty ku bisedimet kanë ngecur.

Ukraina në anën tjetër ka paralajmëruar se përpjekjet për luftë dhe financat e saj publike janë në rrezik nëse nuk jepen ndihma të mëtejme nga Perëndimi.

Të fundit