01/03/2024
9.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Shteti do t’ua kthejë paratë për pasaportat dhe letërnjoftimet e nxjerrura para kohe, ja detajet

Në ditët në vijim, një grup qeveritar i punës i përbërë nga përfaqësues të Ministrive të Punëve të Brendshme, Punëve të Jashtme, Drejtësisë, Transportit dhe Lidhjeve do të duhet të gjejë një zgjidhje për çështjen e dokumenteve personale me emrin e ri, detyrim që Qytetarët duhet të plotësojnë sipas Marrëveshjes së Prespës deri më 12 shkurt.

Lidhur me obligimet për ndryshimin e dokumenteve personale sipas kontratës, është formuar grupi punues për gjetjen e zgjidhjes së duhur për tejkalimin e problemeve, njofton Qeveria.

Çështja u hap në seancën e parë të qeverisë të udhëhequr nga Talat Xhaferi, dhe siç konfirmuan dy ministrat kryesorë, shefi i diplomacisë Osmani dhe ministri teknik i Punëve të Brendshme Toshkovski, opsion është edhe kthimi i parave që qytetarët i kanë dhënë. merrni pasaporta të reja dhe karta personale përpara se të skadojnë.

Toshkovski paralajmëroi se do të pranojë çdo zgjidhje për dokumentet personale që është në interes të qytetarëve, dhe po punon për riorganizim në ministrinë përkatëse për aplikim dhe sigurim më të shpejtë të dokumenteve në mënyrë që të zvogëlohet turma para pikave të MPB-së.(INA)

Të fundit