20/06/2024
21.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Vaksinimi vazhdon me grupet parimore, apel për paraqitje masive

Javën e ardhshme pritet të përfundojë vaksinimi i grupeve të tjera parimore nga të a.q. infrastruktura kritike – njerëzit që kanë shumë kontakte në punë. Nga e hëna, në pikën më të madhe, salla “Boris Trajkovski”, pjesëtarët e ushtrisë dhe policisë, punonjës shëndetësorë, mësues të klasës së parë deri të tretë dhe edukatoret në kopshte po imunizohen me vaksinat “Sputnik”. Javën tjetër, punonjësit e prokurorisë, gjykatave, shërbimeve të inspektimit, gazetarët dhe punonjësit e mediave do të vaksinohen, njoftoi dje ministri Venko Filipçe, duke kumtuar se deri më tani janë vaksinuar 18,261 qytetarë.

Paralelisht vijon edhe vaksinimi i personave mbi moshën 77 vjeçare me vaksinën “Astra Zeneka” në pikat në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Ndërsa mbërrijnë doza të reja, kufiri i moshës do të ulet në mënyrë që të imunizohen sa më shumë qytetarë që të jetë e mundur dhe për të arritur një interval prej 60 deri në 70 përqind për imunitetin kolektiv.

Në emisionin “Vetëm intervistë” në TV Kanal 5, Filipçe tha se sipas paralajmërimeve, këtë muaj priten rreth 300,000 doza: 200,000 nga “Sinofarm” nga Kina, rreth 11,000 nga marrëveshja e drejtpërdrejtë me “Fajzer”, 25,000 vaksina përmes marrëveshjeve trepalëshe me vendet anëtare të BE-së, sasi e re nga “Sputnik” rus dhe doza të tjera të “Astra Zeneka”-s përmes sistemit Kovaks.

Vaksinimi nuk do të ndalojë, ka për tre javët e ardhshme me “AstraZeneka”. Oraret bëhen për një-dy javë të ardhshme, për pikat në mbarë vendin dhe në sallën sportive.

Të fundit